BMT: Pandemiya turizmdə 1,2 trilyon dollar gəlir itkisinə səbəb ola bilər
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) turizmdə gəlir itkisinin yeni növ koronavirus pandemiyası səbəbilə 1,2 trilyon dollara çata biləcəyini açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, Təşkilat 120 milyon nəfərin işini itirmək riskilə qarşı-qarşıya olduğu xəbərdarlığını edib.
Təşklatın Baş katibi Antonio Guterres, Kovid-19-un dünyanın ən mühüm iqtisadi sektorlarından biri olan turizmə təsirlərinə bağlı hesabatını açıqlayıb.
Turizmin hər 10 nəfərdən 1-nə məşğulluq təmin etdiyinə, ancaq epidemiyanın turizm sektorunu da vurduğuna diqqəti çəkən Guterres, ''2020-nin ilk beş ayında beynəlxalq turist girişləri yarıdan çox azaldı və turizmdən əldə edilən ixrac gəlirlərində 320 milyard dollarlıq bir itkin yaşandı'' deyib.
Turizmdə gəlir itkisinin 1,2 trilyon dollara çata biləcəyi xəbərdarlığını edən Guterres, ''120 milyon adam işini itirmək riskilə qarşı-qarşıyadır'' deyib.
Guterres, koronavirus pandemiyasının turizm sektorunda inkişaf etmiş iqtisadiyyatlar üçün böyük bir şok təsiri yaratdığına işarə edib. Pandemiyanın xüsusilə inkişaf etməkdə olan, bir çox kiçik ada və Afrika dövləti üçün fövqəladə vəziyyət yaratdığını ifadə edib.