"Şahdağ Turizm Mərkəzi"nin yığılmış zərəri 65 milyon manatı ötüb
Dövlət Turizm Agentliyinə məxsus "Şahdağ Turizm Mərkəzi" QSC 2019-cu ili 20 milyon 431 min manat zərərlə başa vurub.
Şirkətin maliyyə hesabatına görə, bu, 2018-ci ilə nisbətən 25,6 % azdır.
Bununla belə, səhmdar cəmiyyətinin yığılmış zərəri 17,9% artaraq 65 milyon 290 min manata çatıb.
2019-cu ildə "Şahdağ Turizm Mərkəzi"nin əməliyyat gəlirləri 20 miylon 366 min manat (illik müqayisədə 0,6 % az), o cümlədən sas əməliyyat gəlirləri 8 milyon 639 min manat (13,1 % az), dövlət büdcəsindən subsidiya hesabına gəlirləri 10 milyon 169 min manat (dəyişməyib), sair gəlirləri 1 milyon 561 min manat (4,2 dəfə çox) təşkil edib.
Hesabat dövründə şirkətin əməliyyat xərcləri isə 35 milyon 870 min manat (16,3 % az), o cümlədən istifadə etdiyi material ehtiyatlarının dəyəri 2 milyon 722 min manat (35,4 % az), işçi heyəti üzrə xərcləri 3 milyon 681 min manat (14,9 % az), amortizasiya xərcləri 20 milyon 954 min manat (6,7 % az), kommunal xərcləri 1 milyon 628 min manat (17,9 % çox), sığorta xərcləri 1 milyon 537 min manat (9,5 dəfə çox), digər xərcləri 5 milyon 346 min manat (1,9 dəfə az) olub.
Bundan başqa, 2019-cu ildə "Şahdağ Turizm Mərkəzi" maliyyə xərclərinə 366 min manat (20,4 % çox) yönəldib, 4 milyon 562 min manat (4,5 % az) gəlir vergisi ödəyib.
2020-ci il yanvarın 1-nə "Şahdağ Turizm Mərkəzi"nin 483 milyon 627 min manat təşkil edib ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 4 % azdır. Hesabat dövründə səhmdar cəmiyyətinin öhdəlikləri 5,7 dəfə azalaraq 2 milyon 142 min manata, balans kapitalı isə 2 % azalaraq 481 milyon 485 min manata düşüb.