Dünya səhm birjaları iki həftəlik maksimuma çatıb – YENİ CANLANMA
Texnologiya şirkətləri səhm bazarında əsl zəlzələ yaradır
Marja xəbər verir ki, həftənin son iş gününə başlayarkən qlobal birja indeksləri ardıcıl üçüncü sessiyada artır və iki həftəlik maksimum nəticə göstərmişdir. ABŞ və Avropada dövlət istiqrazlarının gəlirlilik dərəcəsinin aşağı düşməsi barədə xəbərlər, həmçinin Ağ Evdən gələn məlumat - Co Baydenin bir neçə saat öncə imzaladığı Koronavirusa qarşı mübarizə və iqtisadi stimul paketi birjaları hərəkətə keçirib.
Avropa Mərkəzi Bankının Pandemiya vəziyyətində 1,85 trilyon avroluq Fövqəladə Alqı-Satqı Planından istifadə edərək, Avrozonada istiqraz maliyyələşdirilməsində əsassız xərclərin qarşısını almaq üçün daha çox pul vəsaiti çap etməyə hazır olduğunu bəyan etməsi Avropa bazarında istiqrazların gəlirlilik dərəcəsinin aşağı düşməsinə səbəb olub. Almaniyanın 10 illik dövlət istiqrazlarının gəlirlilik dərəcəsi fevralın 18-də -0,367%-ə düşdükdən sonra, hazırda -0,333% olaraq dəyişməz qalıb.
ABŞ Xəzinədarlığının 10 illik standart notlarının gəlirlilik dərəcəsi isə 1,475%-ə qədər azalmışdır. Wall Street-də inflyasiyanın artacağı barədə səslənən narahatlıqlar səhmlərlə ticarətə dəstək verib, yüksək gəlirli texnologiya sektoru ən ön sırada gedir. Əksəriyyəti texnologiya şirkətlərinə aid olan və istiqrazların gəlirlilik dərəcəsinə həddən artıq həssaslıq göstərən bahalı səhmlər orta hesabla 2,4% daha artıq dəyər qazanmışdır. Bank sektoru isə əksinə, səhmlərdə 0,25% dəyər itirib.
The Dow Jones Industrial Average indeksi 292.27 bənd, yaxud 0.9% artaraq 32,589.29-ə, S&P 500 53.17 bənd və ya 1.36% dəyər qazanaraq 3,951.98-ə, Nasdaq Composite isə 339.40 bənd, yəni 2.6% yüksələrək, 13,408.23-ə çatıb.
Avropa fond birjaları da öz növbəsində artış göstərir: Pan-Avropa STOXX 600 indeksi dördüncü gün ardıcıl olaraq yüksəlir və 0,49% dəyər qazanaraq 2020-ci ilin fevralından bəri ən yüksək həddə çatıb. Avro dollar qarşısında 0,49% dəyər qazanaraq 1,1984 dollar təşkil etmişdir.