Rusiya aviaşirkətinin Avropa İttifaqı ərazisində fəaliyyətinə qadağa qoyuldu
Avropa Komissiyası (AK) Rusiyanın “Skol” aviadaşıyıcısını Avropa İttifaqında fəaliyyəti qadağan olunan şirkətlərin yenilənmiş siyahısına daxil edib.
Marja xəbər verir ki, müvafiq sənəd AK-nin saytında dərc olunub.
“Bir Rusiya aviadaşıyıcısı beynəlxalq standartlara uyğun gəlmək qabiliyyəti ilə bağlı narahatlıqlara görə siyahıya əlavə edilib”, - deyə məlumatda bildirilir.
Sənəddən belə çıxır ki, bu siyahıya daxil olan şirkətlər “beynəlxalq təhlükəsizlik standartlarına cavab vermir”.
Hazırda “Skol” Aİ-də fəaliyyəti qadağan edilmiş müxtəlif ölkələrdən olan 97 şirkət arasında yeganə Rusiya aviadaşıyıcısıdır.
Federal Hava Nəqliyyatı Agentliyinin məlumatına görə, “Skol Airlines” MMC hüquqi şəxs kimi 2000-ci ildə yaradılıb və 20 fevral 2001-ci ildən fəaliyyətini həyata keçirir. Şirkətin əsas kommersiya fəaliyyəti istiqamətləri - hava daşımalarının həyata keçirilməsi (sərnişinlərin və yüklərin daşınması), aviasiya işlərinin yerinə yetirilməsi, o cümlədən tibbi xidmətin göstərilməsi üçün Rusiya Federasiyasının ərazisində, xaricdə aviasiya işlərinin yerinə yetirilməsidir. Şirkət Kalininqradda yerləşir. Əsas hava limanı Krasnoyarskdır (Çeremşanka, Poliqon MK-114). Donanmaya 53 təyyarə, o cümlədən 44 helikopter daxildir.