"İnvestisiya fondunun kapitalının 75%-i Azərbaycan, 25%-i Özbəkistan tərəfindən qoyulacaq"
Bakı və Daşkənd investisiya fondunun yaradılmasına dair “Yol xəritəsi”ni 2022-ci ilin noyabr ayınadək razılaşdırmalı və müvafiq hökumətlərarası saziş imzalamalıdır.
Marja xəbər verir ki, bunu Azərbaycanın Özbəkistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Quliyev deyib.
Onun sözlərinə görə, investisiya fondunun kapitalının 75%-i Azərbaycan, 25%-i Özbəkistan tərəfindən qoyulacaq:
"Kapitalının 75 faizi Azərbaycan, 25 faizi Özbəkistan tərəfindən qoyulmaqla Özbəkistan-Azərbaycan investisiya fondunun yaradılmasının sürətləndirilməsi üçün mövcud imkanların öyrənilməsi qərarına gəlinib. Fondun yaradılmasına dair “Yol xəritəsi”nin təsdiq edilməsi, habelə bu ilin noyabrınadək hökumətlərarası sazişin imzalanması barədə razılıq əldə olunub. Bütün bunlarla yanaşı, mədəni-humanitar və turizm sahəsində də əməkdaşlığın inkişaf istiqamətləri müəyyən edilib. İki ölkə arasında turizm sahəsində hökumətlərarası sazişin imzalanması dab nəzərdə tutulur”.
"İkitərəfli ticarətin həcminin 1 milyard dollara çatdırılması barədə razılıq əldə olunub"
Səfir qeyd edib ki, son illərdə ikitərəfli ticarət əlaqələrində müsbət dinamika müşahidə olunur: "Bu ilin birinci yarısında iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 83,7% artaraq 87,5 milyon dollar təşkil edib. Yaxın vaxtlarda ikitərəfli ticarətin həcminin 1 milyard dollara çatdırılması barədə razılıq əldə olunub. Bu məqsədlə silsilə tədbirlər həyata keçiriləcək: noyabrda Daşkənddə Birinci Regionlar Forumu, iki ölkənin milli istehsalçılarının sərgisi, Özbəkistan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının illik iclasları keçiriləcək, habelə qarşılıqlı ticarət missiyaları təşkil ediləcək. Transxəzər marşrutu üzrə tranzit və ikitərəfli daşıma üçün əlverişli mühitin yaradılması istiqammətində işlər davam etdiriləcək.
Hüseyn Quliyev əlavə edib ki, ölkələr arasında investisiya əməkdaşlığına gəldikdə, indiyədək Azərbaycan Özbəkistan iqtisadiyyatına 23,8 milyon ABŞ dolları həcmində sərmayə qoyub. Özbəkistanın Azərbaycana yatırdığı sərmayələrin həcmi isə 18,4 milyon ABŞ dolları təşkil edib. Özbəkistan şirkətləri Azərbaycanda sənaye, ticarət, nəqliyyat, rabitə, bank, sığorta və digər xidmətlər daxil olmaqla bir sıra sektorlarda fəaliyyət göstərir.