Azərbaycandan olan investor Rusiyada istixanalar yaradır
İstixana kompleksi regionun ən böyüklərindən biri olacaq. İstixanaların 2024-cü ilin sonuna qədər istismara verilməsi planlaşdırılır.Azərbaycandan olan investor Rusiyanın Stavropol diyarında “Vostoçnıy” ("Восточный") istixana kompleksinin tikintisinə 5 milyard 660 milyon rubl (cari məzənnə ilə təxminən 106 milyon manat) sərmayə qoyacaq.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə TASS-a regional İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin rəhbəri Denis Polyubin bildirib.
"Levokumski rayonunda "Vostoçnıy" istixana kompleksinin tikintisinə qoyulan investisiyaların həcmi 5 milyard 660 milyon rublu təşkil edəcək. Hazırda layihə həyata keçirilir, o cümlədən investor artıq lazımi avadanlıqları alıb. İstixanaların 2024-cü ilin sonuna qədər istismara verilməsi planlaşdırılır",- Denis Polyubin deyib.
"İstixana kompleksinin sahəsi 22 hektara yaxın olacaq. İstixana kompleksi regionun ən böyüklərindən biri olacaq. Kompleksdə pomidor və xiyar yetişdirilməsi planlaşdırılır", - Polyubin əlavə edib.
Bundan əvvəl Stavropol hökuməti jurnalistlərə bildirmişdi ki, bölgədə ümumi sahəsi təxminən 336 hektar olan 12 istixana kompleksi fəaliyyət göstərir. 2023-cü ilin sonunda bu komplekslərdə tərəvəz istehsalı (pomidor, xiyar və badımcan) təxminən 112,7 min ton təşkil edib.