"Qızıl yüksəlməyə başladığı zaman adətən lap çox bahalaşır"
ABŞ-ın maliyyə xidmətləri şirkəti və sərmayə bankı JPMorgan bir araşdırma hesabatında, qızılın qiymətinin yüksəlməyə başladığı zaman (ralli) lap çox yüksəldiyinə diqqət çəkərək qızılın "rallisinin" hələ əvvəlində ola biləcəyimizi vurğulayıb.
Marja xəbər verir ki, JPMorgan-ın yayımladığı 2021 bazar proqnozları hesabatına görə, qızılın qiymətinin fövqəladə yüksəlişinin daha əvvəllərində ola bilərik.
1970-ci illərdə qızıl standartının ləğv edilməsindən sona qızıl qiymətlərində uzunmüddətli bir yüksəliş (ralli) yaşandığını lakin sonradan 20 ilə yaxın qiymətli metalın qiymətinin üfüqi qaldığını qeyd edən bank, 2000-2012-ci illər arasında qiymətlərin yenidən yüksəlişə keçdiyini vurğulayıb.
Sonradan qızılın aşağı bir performans ilə qiymətinin üfüqi qaldığına toxunan JPMorgan artıq bunun tərsinə dönməyə başladığını bildirir.
ABŞ-da iki siyasi partiyanın da büdcə kəsirini azaltmağa niyyətinin olmadığını vurğulayan bank, müasir pul siyasəti tərəfdarlarının da bu narahatlıqları artırdığını ifadə edib. Hesabatda, bəlkə də buna görə mərkəzi bankların son iki ildir qızıl alıcısına çevrildikləri vurğulanır.
Sonda JPMorgan, "Əgər qızılın növbəti bahalaşması dövrünün əvvəlində olduğumuza inanırsınızsa hazırlıqlı olmanız lazımdır",- deyir.