Ötən il Türkiyədə qiymətlərin neçə faiz artdığı açıqlandı
Ötən il Türkiyədə 14,6% inflyasiya qeydə alınıb.Türkiyə Statistika Komitəsi istehlakçı və istehsalçı qiymətləri indekslərini açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, qardaş ölkədə istehlakçı qiymətləri indeksi 2020-ci ilin dekabr ayında 2019-cu ilin eyni ayı ilə müqayisədə 14,6% artım qeyd edib.
İstehsalçı qiymət indeksindəki illik artım isə 25,15% olub.
Noyabr ilə müqayisədə Dekabrda istehlakçı qiymətləri indeksi 1,25%, istehsalçı qiymətləri indeksi isə 2,36% artıb.
Açıqlanan faizlər proqnozlara yaxındır.
İllik müqayisədə ən yüksək artım 28,12% ilə müxtəlif mal və xidmətlər, 21,12% ilə nəqliyyat, 20,61% ilə qida və spirtsiz içkilər qruplarında olub. Aylıq olaraq ən yüksək artım 47,92% ilə badımcanda olub. Badımcanın ardınca 25,62% xiyar və 18,88% ağ kələm bahalaşıb.
Məlumatların açıqlanması ilə epidemiyanın təsirləri altında keçən 2020-ci ilə bağlı inflyasiya mənzərəsi ortaya çıxmışdır.
Məlumatın açıqlanmasından sonra Türk Lirəsi Dollar qarşısında bahalaşmaqda davam edib. Bakı vaxtı ilə saat 12:55-də Dolar/TL məənnəsi 0,7% geriləmə ilə 7.37 səviyyələrində olub.