Kənd təsərrüfatı texnikasının maliyyələşdirilməsində yeni maliyyə mexanizmi
(®️) Kənd təsərrüfatında yüksək məhsuldar nəticələr almaq üçün ilkin mərhələdə düzgün planlaşdırma durur. Torpağın vaxtında və düzgün şumlanması, mövsüm boyu vaxtında aparılan aqrotexniki qulluq və məhsulun vaxtında və itkisiz yığılması məhsuldarlığını artıran əsas faktorlardır. Bunun üçün də fermerlərin daim yeni və müasir kənd təsərrüfatı texnikalarına ehtiyacı yaranır. Son illərdə, bu bazarın tam liberallaşdırılması kənd təsərrüfatı texnikalarını fermerlər üçün daha əlçatan etsə də, bəzi təkmilləşdirmələrə hələ də yer qalmaqdadır.
Fermerlər növbəti il üçün yeni texnikaları bu il təsərrüfatdan əldə etdikləri qazancla alırlar və bu da qərarların son məqamda verilməsinə gətirir. Eyni zamanda hal hazırda davam edən COVİD-19 virusunu pandemiyası istehsal və logistika proseslərində əhəmiyyətli dərəcədə neqativ dəyişiklər yaradıb. Malların istehsal müddəti uzanıb, daşınma müddətlərində qeyri-müəyyənliklər yaranıb, logistika xərcləri artıb. Nəticədə fermerlərin texnikalı daha baha qiymətə əldə etməsinə və hətta bəzi hallarda texnikasız qalmalarına gətirib çıxara bilər.
Bütün bunları nəzərə alaraq Azərbaycanda ilk dəfə tam fərqli bir maliyyələşdirmə mexanizmi tətbiq olunur. Belə ki, cəmi 5% ilkin ödəniş edərək "New Holland TC 4.90" kombaynını 15 sentyabr tarixinədək sifariş vermək olar. Bu zaman, erkən sifariş nəticəsində texnikanın qiymətində 10,000 AZN-dək qənaət etmək və mövsüm başlayanadək tam hazır texnikanın əldə olunmasında əmin olmaq olar.
Bu fürsət yerli fermerlər və aqrar sahədə biznes fəaliyyəti göstərilən şəxslər üçün "Prior Leasing" ASC tərəfindən yaradılıb. Düzgün planlaşdırma aparan və texnikaları əvvəlcədən sifariş edən şəxslər üçün "Prior Leasing" ASC rəsmiləşdirmə komissiyası və bütün sığorta xərclərini hədiyyə edir. Eyni zamanda bu kampaniya daxilində fermerlər 40% dövlət subsidiyasından da istifadə edə biləcəklər.