Rusiyadan Azərbaycana təhlükəli zərərverici həşərat keçə bilər
Rusiya Elmlər Akademiyasının Ekologiya və Təkamül Problemləri İnstitutunun alimləri kül ağaclarının təhlükəli zərərvericisi olan zümrüd kül tökən böcəyinin (Agrilus planipennis) Qafqazda yayılacağını proqnozlaşdırıblar.
Rusiya Elm Fondunun yaydığı məlumata görə, zərəverici artıq Qafqaz bölgəsinə yaxınlaşıb və yaxın illərdə orada tapıla bilər.
Üstəlik, həşərat dəniz səviyyəsindən 1500 metr hündürlükdə bitənlər istisna olmaqla, bütün kül ağaclarını yoluxdura bilir ki, bu da meşə təsərrüfatı üçün ciddi iqtisadi və ekoloji problemlər yaradacaq. Əldə edilən məlumatlar meşə mühafizəsi və bitki karantini xidmətlərinə zərərvericilərə qarşı mübarizə üsullarını inkişaf etdirməyə kömək edəcək.
Zərərvericinin Qafqaza yaxınlaşması Qafqaz biosfer qoruğunun kül meşələrini və digər nadir təbiət ərazilərini təhlükə altına qoyur.
Yeni zərərvericinin meydana çıxması yerli meşələrə və biosfer qoruq ekosisteminə böyük ziyan vura bilər. Bundan əlavə, Rusiya Qafqazı böcək üçün Gürcüstan, Ermənistan, Azərbaycan və digər Yaxın Şərq və Cənubi Avropa ölkələrinə bir növ körpü ola bilər. Zərərvericinin bu bölgələrdə məskunlaşması təkcə kül ağacları üçün deyil, həm də onunla əlaqəli başqa ağaca - Avropa zeytunu üçün potensial təhlükəlidir.
Böcəyin Qafqaza yaxınlaşması onu göstərir ki, bölgədəki kül ağaclarının vəziyyətini diqqətlə izləmək və zərərverici ocaqları ilk görünəndə məhv etmək, həmçinin, bu həşəratla mübarizə üçün digər tədbirlər hazırlamaq lazımdır.