Qəzzada atəşkəs danışıqları fonunda neft qiymətlərinin yüksəlməsi dayanıb
Bir sıra OPEC+ ölkəsinin neft hasilatının könüllü azaldılmasını 2024-cü ilin 2-ci rübünə uzatmaq barədə qərarlarına baxmayaraq baxmayaraq, bazar ertəsi Asiya ticarətində neft qiymətləri cüzi yüksəldikdən sonra, artım dayanıb. ABŞ-ın yüksək səviyyəli rəsmilərinin İsrail-Həmas arasında dərhal atəşkəs üçün çağırışları xam neftin bahalşamasının qarşısını alıb.
Marja xəbər verir ki, neft son iki həftə ərzində bahalaşıb. Buna tədarükün azalması, eyni zamanda ABŞ-da faiz dərəcələrin aşağı salınacağı ilə ilə bağlı nikbin əhval-ruhiyyəyə kömək edib.
Brent neftinin fyuçersləri 0,2% artaraq barreli 83,67 dollara, Qərbi Texas markalı neftin fyuçersləri isə 0,1% artaraq barreli 79,16 dollara çatıb.
Bazar günü ABŞ-ın vitse-prezidenti Kamala Harris Həmasdan altı həftəlik atəşkəsi qəbul etməyi təklif edib edib. Eyni zamanda İsraili Qəzzaya daha çox yardım təşkil etməyə çağırıb.
ABŞ Prezidenti Co Bayden də müsəlmanların müqəddəs Ramazan ayında atəşkəs çağırışı edib. O, Ağ Evin atəşkəs razılaşmasına vasitəçilik etməyə çalışdığını bildirib.
Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanı daxil bir sıra OPEC+ ölkələri neft hasilatını gündəlik əlavə 2,2 milyon barel azaldılmasını iyunun sonuna qədər uzadıblar.