"ABŞ faktiki olaraq Rusiya ilə iqtisadi müharibə aparır"
Kreml sözçünün sözlərinə görə, dünya enerji bazarlarında vəziyyət təlatümlü şəkildə inkişaf edirRusiya prezidentinin sözçüsü Dmitri Peskov bildirib ki, ABŞ faktiki olaraq Rusiya ilə iqtisadi müharibə aparır.
"ABŞ, əlbəttə ki, Rusiyaya iqtisadi müharibə elan edib və onlar bu müharibəni aparırlar. Bəli, de-fakto belədir", - Kremlin sözçüsü bildirib.
ABŞ-ın bütün dünyanı Rusiyaya qarşı sanksiya təzyiqinə cəlb etməyə çalışdığını nəzərə alsaq, Moskvanın bu müharibədə uduzmaması üçün hansı imkanların olması ilə bağlı sualı cavablandıran Peskov deyib ki, "biz maraqlarımıza ən uyğun olanı etməliyik”.
Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Rusiyanın hansı sahələrdə cavab sanksiyaları tətbiq edə biləcəyini açıqlamayıb. O, "Sualınızı cavabsız qoyacam. Xeyr, hələlik heç bir təfərrüat verə bilmərəm" deyib.
Peskovun sözlərinə görə, dünya enerji bazarlarında vəziyyət təlatümlü şəkildə inkişaf edir və onun “hansı turbulentliyə çatacağı” məlum deyil.
"Biz enerji bazarlarında vəziyyətin kifayət qədər təlatümlü inkişaf etdiyini görürük. Hamımız birlikdə bilmirik ki, nə dərəcədə turbulentliyə çatacağıq", - Kreml sözçüsü bildirib.
“Şimal axını 2”ni “metal yığını” adlandıran Nulandın sözlərini şərh edən Peskov “Şimal axını 2” qaz kəməri “metaldır, lakin istifadəyə hazırdır” deyib.