Hindistanın illik xarici ticarəti ilk dəfə olaraq 1 trilyon dolları keçib
Hindistanın ixracı neft məhsulları, maşınlar, qiymətli daşlar, zərgərlik məmulatları və kimyəvi maddələrin daha çox tədarükü hesabına illik müqayisədə 43,5% artaraq rekord həddə - 417,8 milyard dollara çatıb.2021-2022-ci maliyyə ilində (31 martda başa çatmışdır) Hindistanın xarici ticarətinin həcmi ilk dəfə olaraq 1 trilyon dolları ötüb.
Marja xəbər verir ki, bunu ölkənin ticarət və sənaye naziri Piyuş Göyal deyib.
"Bu ixrac rəqəmləri tarixidir. Əmtəə ixracı tarixi ən yüksək səviyyədədir. Hindistan iqtisadiyyatı yeni zirvələrə çatmağa hazırdır", - deyə "Aaj Tak" telekanalı Bazar ertəsi Goyaldan sitat gətirib.
Nazir bildirib ki, bu dövr ərzində Hindistanın mal ixracı illik müqayisədə 43,5% artaraq rekord həddə 417,8 milyard dollara çatıb ki, bu da neft məhsulları, maşınlar, qiymətli daşlar, zərgərlik məmulatları və kimyəvi maddələrin alınması hesabına artıb.
Hindistan maşınqayırma sənayesinin ixracı ötən maliyyə ilində 46% artaraq 111 milyard dollara çatıb, ixracın demək olar ki, dörddə birini təşkil edib. Neft məhsullarının satışı 152%, elektronika 41% artıb.
2021-2022-ci maliyyə ilində Hindistanın idxalı dünyada iqtisadi fəallığın artması səbəbindən 55% artaraq 610 milyard dollara çatıb. Goyal bildirib ki, Hindistanın ticarət kəsiri 192 milyard dollar təşkil edib.