"Rusiya neftini kompensasiya etmək mümkün deyil"
OPEC-in baş katibi deyib ki, Rusiya neftinin Aİ-yə ixracını əvəz etmək demək olar ki, mümkün deyilNeft İxrac Edən Ölklər Təşkilatının (OPEC) baş katibi Məhəmməd Barkindo hesab edir ki, Rusiyadan Avropa İttifaqına neft ixracını əvəz etmək demək olar ki, mümkün deyil.
Marja xəbər verir ki, o, Avropa İttifaqı - OPEC enerji dialoqunda çıxışında bildirib ki, sanksiyalara görə dünya Rusiya neft ixracatının gündəlik 7 milyon barrelə qədər itkisi ilə üzləşə bilər.
Bloomberg Barkindo-dan sitat gətirib: "Bu miqyasda itkini kompensasiya etmək demək olar ki, qeyri-mümkündür".
Daha əvvəl Avropa Komissiyası (AK) rəhbərinin müavini, Litvanın xarici işlər naziri Valdis Dombrovskis bildirmişdi ki, AK Rusiya Federasiyasına qarşı altıncı sanksiyalar paketi üzərində işə başlayıb, o, Avropa İttifaqının Rusiya neftinin tədarükünə embarqo ilə bağlı müddəaları özündə əks etdirəcək.
Avropa İttifaqının idxal etdiyi neftin təxminən dörddə biri Rusiyadan gəlir. Birliyin ayrı-ayrı ölkələri Rusiyanın tədarükündən daha çox asılıdır.