Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) gözəlnildiyi kimi əsas faizində dəyişiklik etmədi.
Marja xəbər verir ki, Bank faizini 14% səviyyəsində saxlayıb.
Beləliklə, Bank 2022-ci ildə 4-cü iclasında faizini dəyişməz saxlayır.
Türkiyə Mərkəzi Bankı açıqlamasında makroprudensial siyasət çərçivəsinin də gücləndiriləcəyi bildirilib. Mərkəzi Bank əvvəlki açıqlamalarında belə bir mesajdan istifadə etməyib.
Mərkəzi Bank da yüksək cari kəsirlə bağlı açıqlamalarında dəyişiklik edib. Əvvəlki qərarda cari əməliyyatlar balansında enerji ilə bağlı risklərin davam etdiyi bildirilsə də, bu mətndə bu risklərin yaxından izləndiyi vurğulanmışdır.
Açıqlamada yüksək inflyasiyanın müvəqqəti olduğu vurğulanıb, buna geosiyasi hadisələrin, enerji qiymətlərinin artmasının, iqtisadi əsaslardan uzaq qiymət formalaşmalarının, qlobal ərza mallarının qiymətlərindəki artımların səbəb olduğu qeyd edilib. Qlobal sülh mühitinin bərpası və inflyasiyaya əsas təsirlərin aradan qalxması ilə qiymət sabitliyi və maliyyə sabitliyinin yaradılması istiqamətində atılan addımlarla birlikdə dezinflyasiya prosesinin başlayacağını proqnozlaşdırılır.
Sorğuya görə, TCMB-nin əsas faiz dərəcəsini 14 faizdə saxlayacağı gözlənirdi.
İnflyasiyanın artmasına baxmayaraq, TCMB 2022-ci ildə 4 iclasında siyasət faizində dəyişiklik etməyib. Bank faiz dərəcəsini dəyişdirə biləcəyi ilə bağlı heç bir siqnal verməyib.
"Goldman Sachs" cümə günü açıqladığı hesabatda aprel iclasında faiz dərəcələrində dəyişiklik gözləməyəcəyini bildirmişdi