Sanksiyaya məruz qalan Rusiya bankları UnionPay kartlarını buraxa bilməyəcək
Sanksiyaya məruz qalan Rusiya bankları UnionPay kartlarını buraxa bilməyəcək, çünki ödəniş sistemi ikinci dərəcəli sanksiyalar riski səbəbindən onlarla əməkdaşlıq etməkdən qorxur.Qərb ölkələrinin sanksiyalarına məruz qalan iri Rusiya bankları UnionPay kartlarını buraxa bilməyəcək, çünki ödəniş sistemi ikinci dərəcəli sanksiyalar riski səbəbindən onlarla əməkdaşlıq etməkdən çəkinir.
Marja xəbər verir ki, bu barədə RBC-yə sanksiyalara məruz qalanlar da daxil olmaqla, iri banklardakı beş mənbə bildirib.
UnionPay ödəniş sistemi Çinə məxsusdur.
RBC kredit təşkilatlarına və UnionPay-ə sorğu göndərib. Bildirilibr ki, ödəniş sisteminin sanksiyalara məruz qalmayan banklarla əməkdaşlığı davam edir.
“Visa” və “Mastercard” beynəlxalq ödəniş sistemləri martın 10-dan Rusiyada fəaliyyətini dayandırıb. Bu səbəbdən onların kart sahibləri xaricdə onlarla ödəniş edə bilmirlər. Bu səbəbdən Rusiyanın kredit təşkilatları UnionPay-in kartlarını Visa və Mastercard-a alternativ hesab etməyə başladılar. Bununla belə, bu kartlar Visa və Mastercard-ı tam əvəz edə bilməyəcək. Çünki onların buraxılışı xeyli bahadır və bütün satış məntəqələri belə kartlarla ödənişi qəbul etmir.