Bank VTB xarici valyutadakı borcunu rublla ödəyib
Bank VTB avrobondlar üzrə kupon faizini rublla ödəyib. Əvvəllər Rusiya Maliyyə Nazirliyi borcların ödənilməsi üçün oxşar sxemi tətbiq etmişdir.
Marja xəbər verir ki, dövlət bankının idarə heyətinin üzvü Dmitri Pyanov brifinqdə bildirib ki, 52 milyon dollar məbləğində avrobondlar üzrə faizlərin transferi aprelin 15-də Rusiya Bankının məzənnəsi ilə rublla baş tutub.
ABŞ və digər Qərb ölkələrinin bloklayıcı sanksiyaları o deməkdir ki, onlara tabe olan şirkətlər və şəxslər bu dövlətlərin valyutaları ilə heç bir ödəniş edə bilməzlər. Bundan əlavə, martın 5-də Rusiya prezidenti Vladimir Putin 10 milyon rubldan artıq öhdəliklərin ödənilməsinin yeni qaydasını müəyyən edən fərman imzalayıb (Dost olmayan ölkələrin kreditorlarına şamil edilir. İndi siyahıda 48 ölkə var). Belə kreditorlara Rusiya şirkətləri valyuta öhdəlikləri üzrə ödənişləri Mərkəzi Bankın rəsmi məzənnəsi ilə rublla xüsusi hesablara vəsait köçürməklə həyata keçirməlidirlər.
Aprelin 6-da Rusiya Maliyyə Nazirliyi ilk dəfə rublla suveren dollar avrobondları üzrə 649,2 milyon dollarlıq kupon köçürüb.