PGNiG Qazprom-un qaz tədarükünü tamamilə dayandırdığını təsdiqləyib
Polşa şirkəti qaz nəqlinin dayandırılmasını müqavilənin pozulması hesab edirPolşanın enerji şirkəti PGNiG Rusiyanın Qazprom şirkəti tərəfindən qaz tədarükünün tamamilə dayandırıldığını təsdiqləyib.
Marja.az xəbər verir ki, şirkət çərşənbə günü müvafiq məlumatı rəsmi saytında dərc edib.
"PGNiG, Yamal müqaviləsi çərçivəsində Qazprom tərəfindən tədarük edilən təbii qazın tədarükünün tamamilə dayandırıldığını bildirir", məlumatda deyilir.
Qeyd edilib ki, bu vəziyyətin hazırda tələbata uyğun olaraq yanacaq alan PGNiG müştərilərinin cari təchizatına təsir göstərməyib.
PGNiG, qaz tədarükünün dayandırılması müqavilənin pozulması hesab edir. "PGNiG tədarükün dayandırılması ilə bağlı iddialar irəli sürmək hüququnu özündə saxlayır və bunun üçün şirkət bütün müqavilə səlahiyyətlərindən və hüquqlarından istifadə edəcəkdir", - mesajda deyilir.
Çərşənbə axşamı məlum olub ki, Polşa tərəfi bu qazın pulunu rublla ödəməyə razı olmadığından, "Qazprom" Polşaya qaz tədarükünü davam etdirməkdən imtina edib.
Polşa ildə təxminən 20 milyard kubmetr qaz istehlak edir. Rusiya Federal Gömrük Xidmətinin məlumatına görə, 2021-ci ildə Rusiya qazının Polşaya tədarükü 9,4% artaraq 10,58 milyard kubmetr təşkil edib.