Saudi Aramco: Bazardakı vəziyyət neft-qaz layihələrinə investisiyaları saxlamağı tələb edir
Enerji bazarındakı vəziyyət dünya ictimaiyyətindən "yaşıl" enerji mənbələrinə keçid planlarına yenidən baxmağı və neft-qaz layihələrinə investisiyaları saxlamağı tələb edir.
Marja.az xəbər verir ki, by barədə bazar ertəsi Financial Times qəzetinin saytında dərc olunmuş müsahibəsində Səudiyyə Ərəbistanının milli neft şirkəti Saudi Aramco-nun rəhbəri Amin Nasser bildirib.
Davosda Ümumdünya İqtisadi Forumunda iştirak edən Nasser nəşrə bildirib ki, hazırkı böhran bizə dünyada [neft və qaz hasilatında] kifayət qədər ehtiyat gücün olmadığını göstərir.
"Qlobal neft tələbi gündə 100 milyon bareldən aşağı düşməyəcək", deyən Nasser və nəqliyyat axınının COVID-19 pandemiyasından sonra bərpa olunması ilə yaxın müddətdə 105 milyon barelə yüksələ biləcəyini söyləyib.
“İnvestisiya olmadıqda, 100 milyon barrellik tələb, sistemi gözlənilməz pisləşmələrə qarşı çox həssas olur” deyən o, qiymət sabitliyini təmin etmək üçün neft və qaz sənayesinə sərmayənin lazım olduğunu təkrarlayıb.
Dünyanın ən böyük neft şirkətinin rəhbəri əlavə edib ki, Səudiyyə Ərəbistanı tələbatı ödəmək üçün hasilatı 30 gün ərzində sutkada 10,2 milyon bareldən maksimum mümkün 12 milyon barelə çatdıra bilər. Nasser Rusiyada hasilatın səviyyəsinin sutkada 8 milyon bareldən aşağı düşməyəcəyini gözləyir, çünki bu həcmlər qiymət endirimləri hesabına alınacaq.