Rusiya ilə işləyən şirkətlər seçim etməli olacaqlar
ABŞ qanunvericilərindən ibarət ikipartiyalı qrup çərşənbə günü ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasına və Senatına Rusiya hökuməti ilə iş görən şirkətlərin ABŞ-ın dövlət qurumları ilə müqavilə bağlamalarını qadağan edən qanun layihəsi təqdim edəcək.
Marja xəbər verir ki, bu barədə sənədin mətnini əldə edən "Washington Examiner" məlumat yayıb.
"Əgər siz Rusiya hökumətilə iş görürsünüzsə, onda siz artıq ABŞ hökuməti ilə iş görə bilməzsiniz. Seçim vaxtıdır. Bu şirkətlər seçim etməli olacaqlar”, – təşəbbüsün müəlliflərindən biri olan respublikaçı konqresmen Mayk Vals nəşri bildirib.
"Bu, əslində Rusiyada bizneslə məşğul olan bütün şirkətlərə bir siqnaldır. Əgər siz Rusiya hökuməti ilə iş görürsünüzsə, o zaman sizə ABŞ ilə iş görmək icazəsi verilməməlidir və olmayacaq", - o, vurğulayıb.
Qeyd olunur ki, qanun layihəsində bir sıra istisnalar nəzərdə tutulub. Xüsusilə, humanitar yardımın göstərilməsi ilə bağlı vəziyyətlərə şamil edilmir. O, həmçinin “Birləşmiş Ştatların milli maraqları üçün zəruri olan” əməliyyatları istisna edir.
Eyni zamanda, Ağ Ev müstəqil şəkildə analoji qadağanı qəbul edə bilər.