Əmtəələrin daha 10 faiz bahalaşacağı, neftin 150 dollara qədər yüksələcəyi gözlənilir
Epidemiyanın təchizat zəncirində yaratdığı çətinliklər və Rusiya-Ukrayna müharibəsinin təsiri səbəbindən əmtəə qiymətlərində sürətli artımlar olduğu bir vaxtda, JPMorgan əmtəələrin daha 10 faiz bahalaşacağını proqnozlaşdırır.Qlobal maliyyə xidmətləri şirkəti JPMorgan Chase & Co.-ya görə, tədarükün və ehtiyatların azalması səbəbindən əmtəələr investoruna güclü gəlirlər gətirməyə davam edə bilər.
Marja xəbər verir ki, qurum Şimal yarımkürəsində yay mövsümündə qiymət artımlarının 10 faiz, ilin sonuna doğru isə 5 faiz civarında ola biləcəyini proqnozlaşdırıb.
İlin ortalarına dair proqnoz hesabatını dərc edən JPMorgan, əmtəə bazarında volatilliyin davam edəcəyini gözlədiyini bildirib. Neft qiymətlərinin qısa müddətdə 150 dollara qədər yüksələ biləcəyini təxmin edən JPMorgan, qarğıdalının qiymətinin də rekord 13 dollar səviyyəsinə çata biləcəyini proqnozlaşdırır.
Analitiklər hesabatda bildirirlər: “Ehtiyatların azalması, Liviyada etirazların artması, ABŞ-ın məhsuldarlığın pisləşməsi və Meksika körfəzindəki neftayırma zavodlarının bağlanmasına səbəb ola biləcək Atlantik okeanında aktiv qasırğa mövsümü kimi planlaşdırılmamış hadisələr bazara təsir edəcəkdir”.
Mövcud şərtlərə görə bütün əmtəələrdə alış tövsiyəsi verən hesabat, Bloomberg Əmtəə İndeksinin dəyişkənliyinin pandemiyadan əvvəlki dövrdən bu yana iki dəfədən çox artdığına diqqət çəkib.
Hesabatda, "Əvvəlki dövrlərdə ərzaq qiymətlərində yaşanan inflyasiya təzyiqlərinin əksinə, bu vəziyyətdə stok qıtlığını həll etmək üçün tək yüksək qiymətlər kifayət etməyəcək və bu vəziyyət fikrimizcə qalıcı olacaq" qiymətləndirməsi də yer alıb.