Nikkei: Yaponiya hakimiyyəti ölkədə qeydiyyatdan keçməsələr, Twitter və Meta-nı cərimələyəcək
Qəzet yazır ki, hökumət 48 İT şirkətinə müraciət edib.Yaponiya hakimiyyəti ölkədə hüquqi şəxsi lazımi qaydada qeydiyyatdan keçirməsələr, xarici İT şirkətlərini, o cümlədən Twitter və Meta-nı cərimələyəcək.
Marja xəbər verir ki, bu barədə çərşənbə axşamı Nikkei qəzeti məlumat yayıb.
Yaponiya hakimiyyəti mart və iyun aylarında ölkədə tam hüquqlu hüquqi şəxsin qeydiyyata alınması tələbi ilə ümumilikdə 48 İT şirkətinə müraciət edib. Tələb ölkədə daimi fəaliyyət göstərən təşkilatlara təqdim olunur. Bu, istifadəçi hüquqlarının pozulması halında hüquqi prosedurları sadələşdirir.
Bununla belə, bir çox texnologiya şirkəti yalnız İnternet üzərindən xidmətlər təqdim etdikləri üçün marketinq əməliyyatlarına cavabdeh olan ayrıca hüquqi şəxsə ehtiyac duyduqlarını hesab edirlər. Qəzetin yazdığına görə, şirkətlər vergi yükünün artacağından ehtiyat edərək qeydiyyat prosedurundan keçməyə tələsmirlər. Eyni zamanda, cərimə cəmi 1 milyon yen (təxminən 7,4 min dollar) təşkil edir.
"Səlahiyyətlilərə görə, 48 şirkətdən bir neçəsi qeydiyyatdan keçib. Bununla belə, nə Twitter, nə də Meta iyunun 15-nə qədər bunu etməyib və onlar da şərh verməkdən çəkindilər", - Nikkei yazır.