Fitch: Avropanın Rusiyadan qaz nəqlinin dayandırılmasını kompensasiya etməsi 3 ildən çox vaxt aparacaq
Fitch beynəlxalq reytinq agentliyinin hesabatına əsasən, Avropa İttifaqının Rusiya qazının tədarükünün tam kəsilməsini kompensasiya etməsi üç ildən çox vaxt apara bilər.Avropa İttifaqının Rusiya qazının tədarükünün tam kəsilməsini kompensasiya etməsi üç ildən çox vaxt apara bilər.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Fitch beynəlxalq reytinq agentliyinin çərşənbə axşamı dərc olunmuş hesabatında deyilir.
"Təchizat və infrastruktur məhdudiyyətləri o deməkdir ki, Avropa İttifaqının (Aİ) Rusiya qazının tədarükünün tam kəsilməsini kompensasiya etməsi üç ildən çox vaxt apara bilər", - agentliyin analitikləri bildiriblər.
Eyni zamanda, onlar izah ediblər ki, Rusiya Federasiyasından qaz nəqlinin qəfil dayandırılması “əsas ssenari” deyil, riskdir.
Fitch qeyd edir ki, Slovakiya, Macarıstan və Çexiya "Mərkəzi və Şərqi Avropa ölkələri arasında Aİ ölkələrinə Rusiya qazının tədarükünün qəfil dayandırılmasına ən çox məruz qala biləcək ölələrdir [risk altındadır]". Eyni zamanda, Polşa, Litva və Rumıniya bu ssenaridə ən az həssasdırlar.
Agentliyin qeyd edib ki, Rusiya qazının tədarükünün kəsilməsi vəziyyətində region əhəmiyyətli makroiqtisadi şoklarla üzləşəcək, bir çox hallarda “iqtisadi azlma və inflyasiya artımı” müşahidə olunacaq.