BVF-nin rəhbəri: Gələn il qlobal böhran ehtimalını istisna edə bilmərəm
Beynəlxalq valyuta Fondunun (BVF) direktoru Kristalina Georgieva aprel ayından qlobal iqtisadiyyatla bağlı proqnozların ciddi şəkildə zəiflədiyinə diqqət çəkərək, gələn il qlobal iqtisadiyyatda tənəzzül (böhran) ehtimalını nəzərdən qaçıra bilməyəcəyini deyib.
Marja xəbər verir ki, son iqtisadi məlumatların ikinci rübdə Çin və Rusiya kimi böyük iqtisadiyyatlarda yavaşlamaya işarə etdiyini qeyd edən Georgieva, "Risklər artıb, tənəzzül ehtimalını göz ardı edə bilmərik. 2022-ci il çətin bir ildir, 2023-cü il bəlkə də daha çox çətin il olacaq. 2023-cü il üçün tənəzzül riskləri artıb" deyib.
Həmçinin Georgieva bildirib ki, BVF 2022-ci il üçün daha əvvəl 3,6 faiz olaraq açıqlanan qlobal iqtisadi artım proqnozunu yaxın günlərdə aşağıya doğru yenidən nəzərdən keçirəcək. Bu, BVF-nin 2022-ci il üçün artım proqnozunun üçüncü reviziyası olacaq. BVF-nin iyulun son həftəsində 2022 və 2023-cü illər üçün qlobal ÜDM artımı proqnozlarına yenidən baxacağı gözlənilir.
Qlobal iqtisadiyyat 2021-ci ildə 6,1 faiz artıb.