Qlobal neft hasilatı iyunda artıb
Beynəlxalq Enerji Agentliyi (IEA) qlobal neft hasilatının iyun ayında may ayı ilə müqayisədə gündəlik 690 min barel artaraq 99 milyon 500 min barrelə çatdığını bildirib.
İEA-nın iyun ayı üçün açıqladığı “Neft Bazarı Hesabatı”nda, hasilatın artmasına Rusiya, ABŞ və Kanadanın yüksək hasilatının səbəb olduğu bildirilib.
"Beynəlxalq sanksiyalara baxmayaraq, Rusiyanın dayanıqlılığı iyun ayında dünya neft tədarükünü artırıb və əməliyyat problemləri və vətəndaş iğtişaşları səbəbindən başqa yerlərdə azalmaların kompensasiyasına kömək edib", - hesabatda deyilir.
Hesabata görə, iyun-dekabr ayları arasında qlobal neft hasilatının 1 milyon 800 min barel artması gözlənilir. OPEC+ ölkələrində gündəlik hasilatda 380 min barel artımın gözlənildiyi qeyd edilib.
Eyni dövrdə OPEC+ üzvü olmayan ölkələrdə gündəlik hasilatın 1 milyon 400 barel artması gözlənilir.
IEA yüksək qiymətlərin və pisləşən iqtisadi mühitin neftə mənfi təsir göstərməyə başladığını bildirərək qlobal neft tələbini aşağıya doğru yenidən nəzərdən keçirib. IEA bu il qlobal neft tələbinin 99 milyon 200 min barel civarında olacağını proqnozlaşdırıb.