Ümumdünya Ticarət Təşkilatının Baş direktorundan tənəzzül xəbərdarlığı
Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) baş direktoru Nqozi Okonjo İveala göstəricilərin yaxşı olmadığını və dünya iqtisadiyyatının tənəzzülə doğru getdiyini bildirib. ÜTT-nin gələn ay ticarətdə artım gözləntilərini aşağıya doğru yenidən nəzərdən keçirəcəyi gözlənilir.Dünya Ticarət Təşkilatının baş direktoru Nqozi Okonjo İveala qlobal iqtisadiyyatla bağlı pessimist fikirlərini bölüşən şəxslərə qatılıb.
Marja xəbər verir ki, "Göstəricilər yaxşı deyil" deyən İveala, Ukraynadakı müharibənin, iqlim böhranının, yüksək ərzaq qiymətlərinin və enerji şoklarının qlobal tənəzzülü yaxınlaşdırdığını bildirib.
Cenevrədə çıxış edən İveala deyib: "İndi biz yaxınlaşan tənəzzüllə mübarizə aparmalıyıq. Düşünürəm ki, tənəzzülə doğru gedirik. Biz artımı yenidən alovlandırmalıyıq".
Nigeriyanın keçmiş maliyyə naziri olan İveala Rusiyanın Ukraynaya hücumu nəticəsində yaranan ərzaq təhlükəsizliyi və enerji əlçatanlığı məsələlərinə diqqət yetirdiklərini bildirib. Qida təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlığını dilə gətirən İveala, "Məni ən çox narahat edən aclıq ehtimalıdır. Enerjiyə çıxış da hazırda problemlər yaradır" deyib.
İveala, inflyasiyanın xüsusilə yoxsulları vurduğunu və qlobal Mərkəzi Bankların faiz dərəcələrini yüksəltməkdən başqa çarəsi olmadığını bildirib.
ÜTT-nin gələn ay 2022-ci il ticarət proqnozlarını aşağıya doğru yenidən nəzərdən keçirəcəyi gözlənilir. Aprel ayında qurum qlobal mal ticarəti üzrə 2022-ci il üçün artım gözləntisini 4,7 faizdən 3 faizə endirib.