Çin hökumətinin 5,5%-lik artım hədəfinə çatmasının çətin olacağı bildirilir
Çinin 2022-ci ilin üçüncü rübündə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) artım tempinin ölkədəki iqtisadi vəziyyəti sabitləşdirmək üçün hakimiyyətin siyasətinin gücləndirilməsi fonunda 3,7% səviyyəsində gözlənilir.
Marja xəbər verir ki, belə bir proqnozu bazar ertəsi Şanxay biznes resursu "Yicai Global"ın Çinin iri maliyyə institutlarından bir sıra aparıcı iqtisadçıların sorğusunun nəticələrinə əsasən dərc edib.
Rəsmi məlumatlara görə, bu ilin ikinci rübündə karantinlər və digər anti-COVID məhdudiyyətləri səbəbindən ölkədə ÜDM-in artım tempi 0,4%-ə enib ki, bu da son iki ilin ən aşağı göstəricisidir. Resursa müsahibə verən ekspertlərin fikrincə, üçüncü rübdə vəziyyət yaxşılaşıb və bu il ÜDM-in orta artımı 3,5% səviyyəsində olmalıdır.
"Eyni zamanda, bu il hökumətin qarşıya qoyduğu 5,5%-lik hədəfə nail olmaq çətin olacaq", ekspertlər bildirirlər. Birinci rübdə Çinin ÜDM-in artımı 4,8% olub, ilin birinci yarısında isə 2,5%-ə qədər azalıb.