Dünyanın iri neft-mədən xidmətləri korporasiyası adını dəyişdi
Schlumberger adını dəyişdi. Artıq SLB adlanacaqDünyanın ən böyük neft-mədən xidmətləri korporasiyalarından biri olan Schlumberger, təxminən 100 illik fəaliyyətindən sonra adını SLB olaraq dəyişib.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə şirkətin bazar ertəsi şirkətin yaydığı məlumatda deyilir.
Şirkətin press-relizinə görə, yeni ad "korporasiyanın dekarbonizasiyaya can atmaq vizyonunu" , eləcə də "böyük neft - qaz kəşfiyyatı və işlənməsi şirkətindən enerji innovasiyasına yönəlmiş qlobal texnologiya şirkəti"nə çevrilməsini vurğulayır.
Qeyd edilib ki, 2020-ci ildə şirkət aşağı karbonlu enerji seqmentində biznes imkanları axtaran ayrıca Yeni Enerji bölməsi formalaşdırıb və bundan sonra 2050-ci ilə qədər karbon neytrallığına nail olmağı öhdəsinə götürüb.
Schlumberger 1926-cı ildə görkəmli mühəndis qardaşlar Conrad və Marsel Schlumberger tərəfindən təsis edilmişdir. Uzun müddət ərzində şirkətin əsas fəaliyyəti layların tədqiqi, qazılması, neft və qazın hasilatı və emalı texnologiyalarının işlənib hazırlanması olmuşdur. Korporasiya dünyanın 120-dən çox ölkəsində kommersiya fəaliyyəti ilə məşğul olur və 100 minə yaxın insan çalışır.