Sazişin dayandırılması ilə buğdanın qiyməti yüksəlir
Rusiyanın Qara Dəniz Taxıl Sazişindən çıxması qlobal tədarüklə bağlı narahatlıqları artırdığı üçün Çikaqo Ticarət Birjasında (CBOT) buğda fyuçersləri 5,4 faiz artaraq 8,7 dollara çatıb.
Marja xəbər verir ki, buğdanın buşelinin qiyməti səhər saatlarında artaraq 8,9 dollara qalxıb. Sonra qiymət 8,7 dollarda stabilləşib.
Qarğıdalı qiymətləri 2,2 faiz artaraq 6,96 dollar/buşelə, soya isə 3 faiz bahalaşıb.
Rusiya-Ukrayna müharibəsinin tədarük problemlərini gündəmə gətirməsi və enerji qiymətlərinin artmasının təsiri ilə buğdanın qiyməti mart ayında 13,6 dollara yüksələrək beynəlxalq bazarlarda rekordlar qırmışdı.
Rusiya və Ukrayna dünyanın ən böyük buğda tədarükçüləri arasında olduğundan, taxıl bazarları Moskvanın Kiyevə qarşı səkkiz aylıq müharibəsində baş verən hadisələrə həssasdır.
Rusiya Müdafiə Nazirliyi oktyabrın 29-da Ukraynanın ilhaq edilmiş Krımın Sevastopol şəhərində Rusiya hərbi gəmilərinə və mülki gəmilərinə hücum etdiyini və bununla əlaqədar olaraq sazişdən çıxdığını bildirib.
“Rusiya tərəfi terror aktını nəzərə alaraq, Ukrayna limanlarından kənd təsərrüfatı məhsullarının çıxarılmasına dair sazişin həyata keçirilməsində iştirakını dayandırıb”, - məlumatda deyilir.
Qlobal ərzaq böhranının həlli üçün Türkiyənin koordinasiyası ilə həyata keçirilən Qara Dəniz Taxıl Sazişi iyulun 22-də İstanbulda prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iştirakı ilə Ukrayna, Rusiya, Türkiyə və Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) arasında imzalanıb.