Beynəlxalq Enerji Agentliyi bu il rekord kömür istehlakını proqnozlaşdırır
IEA qlobal kömür istehlakının 2022-ci ildə ilk dəfə olaraq səkkiz milyard tonu keçəcəyini gözləyirBeynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) proqnozuna görə, enerji böhranı fonunda qlobal kömür istehlakı 2022-ci ildə yeni yüksək həddə çatacaq.
Marja-nın məlumatına görə, IEA Kömür 2022 hesabatında yazır ki, “Kömürə qlobal tələb 2022-ci ildə də artacaq və bu, enerji böhranı şəraitində onu bütün zamanların ən yüksək həddinə çatdırmaq üçün kifayət edəcək. Bərpa olunan enerjiyə keçidi sürətləndirmək üçün daha güclü tədbirlər görülməsə, 2025-ci ilə qədər oxşar səviyyələr davam edəcəkdir".
Qeyd edilir ki, 2022-ci ildə dünyada kömür istehlakı 1,2% artaraq ilk dəfə 8 milyard tonu keçəcək və bununla da 2013-cü ildə qeydə alınmış əvvəlki rekord yenilənəcək.
"Kömür qlobal enerji sistemində karbon qazı emissiyalarının ən böyük mənbəyi olaraq qalacaq", - İEA əlavə edir.
Hesabat müəlliflərinin fikrincə, qlobal enerji böhranı şəraitində təbii qazın yüksək qiyməti elektrik enerjisi istehsalı üçün kömürdən asılılığın artmasına səbəb olub.
Agentlik dünyanın üç ən böyük kömür istehsalçısının - Çin, Hindistan və İndoneziyanın 2022-ci ildə hasilat rekordlarını qıracağını gözləyir.