Prezident şərab biznesinin araşdırılması tapşırığını verib
“Burada qəribə bir mənzərə üzə çıxır”
“Bizdə şərəbçılıq ilə bağlı olan vəziyyət ciddi təhlil edilməlidir.”
-Mən statistika ilə maraqlandım. Azərbaycanda il ərzində 20 milyon butulka şərab istehsal olunur. İxrac isə çox azdır. Bizim sahibkarlar şərab ixracından cəmi 2-3 milyon dollar pul əldə edirlər.
Bizdə şərəbçılıq ilə bağlı olan vəziyyət ciddi təhlil edilməlidir. Həm iqtisadi qurumlar, həm Vergilər Nazirliyi tərəfindən, hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən. Çünki burada qəribə bir mənzərə üzə çıxır. Bizim mövcud olan şərab zavodlarımızın illik istehsal gücü ildə 100 milyon butulka şərabdır. Bu zavodların böyük əksəriyyəti son illər ərzində tikilib, böyük vəsait də qoyulub və müasir avadanlıqlar quraşdırılıb. Necə ola bilər ki, 100 milyon istehsal gücü olan zavodlarda cəmi 20 milyon butulka şərab istehsal olunur?! Ya bu pulu qoyan sahibkar pulunun qədrini bilmir, ya da orada istehsal daha böyükdür, amma qeydiyyata düşmür. Yəni, qanunsuz istehsal baş verir. Ona görə bu məsələ ciddi araşdırılmalıdır. Bütün müvafiq qurumlar mənə arayış hazırlasınlar. Bu sahədə də qayda-qanun yaradılmalıdır. Bu böyük gəlir gətirəcək sahədir.