BMW elektromobillərin istehsalına keçid zamanı iş yerlərini ixtisar etmək niyyətində deyil
BMW şirkətinin baş direktoru Oliver Zipse bildirib ki, şirkət bütün dünya üzrə işçilərinə akkumulyatorla işləyən modellərlə işləmək üçün təlim keçəcək.Almaniyanın avtomobil nəhəngi BMW şirkəti daxili yanma mühərrikli avtomobillərin istehsalından imtina edib elektromobil istehsalına keçərsə, iş yerlərini ixtisar etmək niyyətində deyil.
Marja xəbər verir ki, bu barədə bazar günü şirkətin rəhbəri Oliver Zipse-yə istinadən "Financial Times" qəzeti yazıb.
"Biz istehsalın transformasiyası kontekstində iş yerlərini itirməyəcəyik" - Zipse deyib. “Bəlkə də artıq bu onillikdə Münhendəki zavodumuzda tam elektriklə işləyən avtomobillər istehsal olunacaq və heç kim işini itirməyəcək”, o əlavə edib.
Onun şərhləri Avropanın avtomobil sənayesi, eləcə də aparıcı iqtisadçıların daxili yanma mühərrikli avtomobillərin mərhələli şəkildə ləğv etmək planlarının kütləvi işsizliyə səbəb olacağı barədə xəbərdarlıq etmələrindən sonra gəlib.
Eyni zamanda, Zipse vurğulayıb ki, BMW bütün dünyada öz işçiləri üçün akkumulyatorla işləyən modellərlə işləmək üçün təlimlər təşkil edir. o, "Yüksək ixtisaslı işçi qüvvəsi demək olar ki, istənilən texnologiyaya uyğunlaşa bilir", - deyib.
"Biz heyətimizi saxlamaq istəyirik, çünki biz onların səriştəsinə arxalanırıq", - BMW-nin rəhbəri bildirib.
Almaniyanın avtomobil nəhəngi daha əvvəl 2025-ci ilə qədər 2 milyon tam elektrikli avtomobil satmağı planlaşdırdığını bildirmişdi. 2030-cu ilə qədər bu rəqəm 10 milyona yaxın olmalıdır. Eyni zamanda, BMW-nin qeyd etdiyi kimi, istehlakçılar arasında elektromobillərə tələbatın genişlənməsinə əsas maneələrdən biri enerji doldurma infrastrukturunun olmamasıdır.