“Moskviç” avtomobillərinin istehsalı bərpa ediləcək
Rusiya paytaxtının meri Sergey Sobyaninin sözlərinə görə, Moskva Avtomobil Zavodu gələcəkdə elektriklə işləyən avtomobillərin istehsalına başlayacaq.Tarixi "Moskviç" markası ilə avtomobillər istehsal ediləcək.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə Moskva meri Sergey Sobyanin şəxsi bloqunda yazıb.
"Xarici sahibi Moskvadakı "Renault" zavodunu (Moskva Avtomobil Zavodu - red) bağlamaq qərarına gəlib. Bu, onun hüququdur, lakin biz minlərlə işçinin işsiz qalmasına icazə verə bilmərik. Ona görə də mən zavodu şəhərin balansına götürmək və zavodu bərpa etmək qərarına gəldim. Zavodda tarixi "Moskviç" brendi altında avtomobillər istehsal olunacaq”, – mer yazıb.
O, əlavə edib ki, işçi heyətinin çox hissəsini birbaşa zavodda və onun subpodratçı şirkətlərində saxlamağa çalışacaqlar.
"Yenidən canlandırılacaq Moskva Avtomobil Zavodunun "Moskviç"in əsas texnoloji tərəfdaşı "Kamaz" olacaq. Birinci mərhələdə daxili yanma mühərrikli klassik avtomobillərin, gələcəkdə isə elektromobillərin istehsalı təşkil olunacaq. Bundan başqa, biz Rusiya Sənaye və Ticarət Nazirliyi və "Kamaz" ilə birlikdə Rusiyada avtomobil hissələrinin maksimum sayda istehsalının lokallaşdırılması üzərində işləyirik”, - Sobyanin bildirib.
Onun sözlərinə görə, Volqoqradski prospektindəki avtomobil zavodunun uzun və şərəfli tarixi var. Təxminən yüz il əvvəl o, Ford avtomobillərinin istehsalı ilə başladı. Onilliklər ərzində burada əfsanəvi yerli "Moskviç"lər istehsal olunurdu. 1998-ci ildən zavod Renault ilə əməkdaşlıq edir, Logans, Dusters və Sanderos konveyerdən çıxarılıb.
"2022-ci ildə biz "Moskviç"in tarixində yeni səhifə açacağıq", - mer əlavə edib.