Dövlət şirkətinə məxsus törəmə müəssisələrin ekspeditor fəaliyyətini dayandırması barədə göstəriş verilib
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti “Azərbaycan Dəmir Yolları”na məxsus törəmə müəssisələrin ekspeditor fəaliyyətini dayandırması barədə göstəriş verib.
Bu barədə Marja.az-a Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətindən bildirilirb.
Həmçinin yükdaşıma sahəsində sifarişlərin icra edilməsi, vaqonların müsabiqə əsasında və şəffaf şəkildə qısamüddətli dövr üzrə real qiymətlərlə icarəyə verilməsi, güzəşt və tariflərin daşınan yükün növləri üzrə sahibkarlıq subyektləri arasında ayrı-seçkilik yaradılmadan sağlam rəqabət prinsipləri qorunmaq şərti ilə vahid, şəffaf, əlçatan və proqnozlaşdırıla bilən formada müəyyən edilməsi, tariflər üzrə güzəştlərin subyektlərə deyil, daşınan yüklərə şamil edilməsi və bu məqsədlə güzəşt tətbiq edilən yüklərin siyahısının təsdiq edilməsi barədə Cəmiyyətə göstəriş verilib və icrası üçün konkret tarixlər müəyyənləşdirilib.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC tərəfindən özəl şirkətlərin fəaliyyətlərinə maneələrin yaradılması, dəmir yolları ilə yükdaşıma xidmətləri üzrə sifarişlərin qəbulu, yükdaşımanın icrası, vaqonların icarəyə verilməsi, tariflərin və güzəştlərin müəyyən edilməsi sahəsində ayrı-seçkiliyə yol verilməklə rəqabət prinsiplərinin pozulması müəyyən olunub.
“Azərbaycan Dəmir Yolları”na məxsus törəmə şirkətlər "ADY Ekspress", "ADY Konteyner" və "AzRusTrans"dır.
Azərbaycan Respublikasında olan bütün konteyner meydançaları və dəmir yolu konteyner daşımaları “ADY Konteyner” MMC tərəfindən idarə olunur.
“AzRusTrans” QSC Rusiya taxıl yüklərinin dəmir yolu ilə daşımaları üzrə nəhəng operatoru olan “Rusaqrotrans” QSC-nin və “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin müştərək müəssisəsidir. Şirkət Rusiya, Azərbaycan, İran, Gürcüstan və Türkiyə arasında yük dövriyyəsində dəmir yolu daşımalarının payını artırmaq məqsədilə yaradılıb. “AzRusTrans” QSC Azərbaycanda taxıl və meşə yüklərinin daşınmasında özəl vaqon parkına sahib olan yeganə şirkətdir. Şirkət taxıl və taxta ixracının böyük bir hissəsini məhz Azərbaycan vaqonları vasitəsilə həyata keçirməkdədir.