Yerli istehsal üçün fərqləndirici rəng və ya loqo təklifi
Hər bir Azərbaycan vətəndaşı yerli istehsala daha çox üstünlük verməli və sahib çıxmalıdır. Çünki yerli istehsal əhalimiz üçün iş yerləri, büdcəmiz üçün vergi gəlirləri, dövlətimiz üçün ixracdır.
"Marja"nın məlumatına görə, dünyada yerli istehsal olan malların satışının artırılması üçün bir çox üsullar mövcuddur. Bunlardan biri, istehlakçıların yerli və xarici məhsulları ayırmaları üçün rəflərdəki qiymət etiketlərində fərqləndirici rəng və ya loqonun yer almasıdır.
Azərbaycanda da tələblər (rəng, loqo və s.) müəyyən edilərək, market və supermarketlərə bu tələbləri tətbiq etmələri təklif oluna bilər. Alıcı etiketdəki rəngdən məhsulun yerli və ya xarici istehsal olduğunu asan öyrənə bilməlidir.
Həmçinin etiketlərdə məhsulların insan orqanizminə zərərli olub-olmadığı barədə də məlumat verilə bilər (Məsələn, tərkibində spirt olub-olmadığı, spirt faizi və s.).
Müəyyən ediləcək rəng və loqolardan məhsulların üzərindəki etiketdə də istifadə edilə bilər.