Avro/dollar 2 il sonra ilk dəfə 1.20 səviyyəsini keçib
Avro dollar qarşısında, dolların ucuzlaşması ilə əlaqədar olaraq iki ildən çox müddətdir ilk dəfə 1.20 səviyyəsini keçib.
Marja xəbər verir ki, Avropanın ortaq pul vahidi 0.6% bahalaşaraq 1.2011 səviyyəsinə qədər çıxdıqdan sonra təkrar 1.1990 dollar ətrafına geri dönüb. ABŞ-ın pul vahidinin G-10 ölkələrinin valyutaları qarşısındakı dəyərini göstərən Bloomberg Dollar İndeksi iki ilin ən aşağı səviyyəsini görüb. Sərmayəçilər və spekulyatorlar məzənnədə rekord miqdarda yuxarı mövqe tutublar.
Avro, koronavirus pandemiyasının bazarları sarsıtdığı Mart ayının sonundan bu yana 10% bahalaşıb. Avropa Birliyinin virusa qarşı siyasət reaksiyası avroya dəstək olub, Fed-in faizi sıfır səviyyəsi yaxınlığına salması və bazara əlavə pul kütləsi buraxması isə dolları zəiflədib.
Fed, keçən həftə pul siyasətinə yanaşmasında dəyişikliyə getdi və bu dəyişiklik ehtimalla faizlərin uzun bir müddət daha aşağı qalmasını təmin edəcək və dollar üzərində aşağı təzyiq yaradacaq.
ABŞ-da pul təklifinin genişləməsilə bərabər büdcə və ticarət kəsirləri də dollar üçün mənfi faktorlardır.
Avro/Dollar məzənnəsinin 1.21 səviyyəsini aşması halında 1.25 səviyyəsinədək yüksələcəyi gözlənilir. Avro/dolların qiyməti 1.19 dolların altında qalarsa, 1.18 dollara kimi ucuzlaşa bilər.
Avro Bölgəsində iyulda 0,4% olan illik inflyasiya, avqustda sıfırdan aşağı düşüərək mənfi 0,2 olub (deflyasiya).