Maliyyə Nazirliyi daxili bazardan 45 milyon manat borc aldı
6 oktyabr 2020-ci il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin AZ0105019787 ISIN-li, 30 milyon manat həcmində, 728 gün tədavül müddətli dövlət ortamüddətli istiqrazlarının (DOİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilmişdir.
Birjadan Marja-ya daxil olmuş məlumata görə, hərrac zamanı 11 investor tərəfindən qiyməti intervalı 97.5355 (9.3800%) və 100.9128 (7.5000%) olan 15 sifariş təqdim edilmişdir.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 100.0000 (8.0000%), orta ölçülmüş qiyməti 100.0270 (7.9851%) müəyyən edilmişdir. Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 79 milyon 689 min manat, yerləşdirilmiş həcmi isə 45 milyon manat təşkil edilmişdir.
İstiqrazların ödəmə tarixi 4 oktyabr 2022-ci il.
Hərrac iştirakçıları 7 oktyabr 2020-ci il (T+1) tarixinədək istiqrazların alışı üzrə öhdəliklərini icra etməlidirlər.
2020-ci ilin 9 ayı ərzində Maliyyə Nazirliyinin 711 milyon 390 min manatlıq istiqraz yerləşdirib. Cəlb edilən vəsait dövlət büdcəsi kəsrinin maliyyələşdirilməsinə yönəldilir.