Neft qiymətləri bank sektorunda qeyri-müəyyənlik fonunda cüzi dəyişib
Bazar ertəsi günü neft qiymətləri bank böhranı fonunda son 15 aylıq minimumdan bir qədər yuxarı qalxıb.
Marja xəbər verir ki, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Belarusda taktiki nüvə silahı yerləşdirəcəyini açıqlamasından sonra geosiyasi gərginliyin daha da artması investorları narahat edir. NATO Rusiyanın bu addımını tənqid edib.
Keçən həftə neft qiymətlərində baş vermiş azalmanın bir hissəsi bərpa olunsa da, bazarlar iqtisadi yavaşlamanın bu il xam neftə tələbi azaldacağından qorxurlar.
Bakı vaxtı ilə saat 09:30-da Brent neftin qiyməti 0,3% artımla 75,20 dollar/barel, Qərbi Texas neftinin qiyməti isə 0,2% artımla 69,38 dollar/barel olub.
Lakin neft qiymətləri bu il indiyədək 13%-dən çox aşağı düşüb, itkilərin böyük hissəsi mart ayında bir neçə ABŞ və Avropa bankının iflası və bunun bu il iqtisadi yavaşlamaya səbəb olacağı bağlı narahatlıqlardan sonra baş verib.
Bəzi Fed rəsmilərinin bankın hələ də faiz dərəcələrini daha iki dəfə artıra biləcəyini təklif etməsindən sonra dolların mülayim canlanması xam neft bazarlarını təzyiq altında saxlayıb. Lakin ABŞ-ın pul siyasətinin yolu qeyri-müəyyən olaraq qalır, xüsusən tənzimləyicilər bank sektorunda daha çox zərərin qarşısını almaq üçün hərəkət edirlər.