Qlobal bankdan kütləvi ixtisar planı - İŞÇİLƏRİN 20-30 FAİZİ İŞDƏN ÇIXARILIR
Credit Suisse ilə tarixi birləşməyə razılaşan İsveçrənin nəhəng bankı UBS, işçilərinin 20-30 faizini ixtisar etməyi planlaşdırır.İsveçrədəki bank böhranı məşğulluq tərəfində də ağır nəticələnəcək.
Marja.az İsveçrənin "Sonntagszeitung" qəzetinə istinadən xəbər verir ki, UBS işçi qüvvəsinin 20-30 faizini ixtisar etməyi planlaşdırır. Beləliklə, Bankın, dünya üzrə 36 min işçisi ilə yollarını ayırması gündəmdədir. İsveçrədə işdən çıxarılanların sayının 11 minə çatacağı gözlənilir.
UBS və Credit Suisse-nin ümumi işçilərinin sayı 125 min nəfərdir.
İsveçrənin köklü bankı Credit Suisse-dəki böhran səbəbindən İsveçrə Milli Bankı işə qarışaraq banka 54 milyard dollarlıq kredit xətti açıb. Davam edən böhran zamanı başqa bir köklü bank, UBS prosesə daxil olub və tarixi satınalma ilə Credit Suisse-i almağa razılaşıb.
İsveçrə Milli Bankı saziş çərçivəsində UBS-ə 100 milyard frank likvidlik xətti verməyə razılaşıb. İsveçrə hökuməti, həmçinin UBS-ə alışdan yarana biləcək itkilərə görə 9 milyard frank zəmanət veriləcəyini açıqlayıb.