Avropa Mərkəzi Bankı ardıcıl dördüncü iclasda faiz dərəcələrini dəyişməyib. İnflyasiya və iqtisadi artımla bağlı aşağı proqnozlar bankın iyun ayında faiz dərəcələrini azaltmağa başlayacağına dair gözləntiləri gücləndirib.Avropa Mərkəzi Bankı (ECB) faiz dərəcələrini sabit saxlamaq qərarına gəlib.
Marja.az xəbər verir ki, Bank depozit faizini 4 faiz səviyyəsində, kreditləşmə dərəcəsi 4,75 faiz, pul siyasəti faiz 4,5 faiz səviyyəsində dəyişməz saxlanılıb.
İqtisadçılar da faiz dərəcələrinin sabit qalacağını gözləyirdilər.
Qərar mətnində faiz dərəcəsinin 2 faizlik inflyasiya hədəfinə çatmasına əhəmiyyətli töhfə verəcəyi qeyd edilib.
Qərarla yanaşı, iqtisadi proqnozlar da dərc edilib.
ECB 2024-cü il üçün inflyasiya proqnozunu 2,3 faizə endirib. Əvvəlki qiymətləndirmədə inflyasiya proqnozu 2,7 faiz səviyyəsində müəyyən edilmişdi.
Bankın iqtisadçıları inflyasiya hədəfinə 2025-ci ildə nail olacaqlarını proqnozlaşdırırlar. Əvvəllər 2025-ci il hədəfi 2,1 faiz idi.
2026-cı il üçün inflyasiya proqnozu 1,9 faiz səviyyəsində saxlanılıb.
2024-cü il üçün iqtisadi artım proqnozu 0,6 faizə endirilib.
Qərar mətnində ECB, pul siyasətində müvafiq sərtləşdirmə səviyyəsini və müddətini müəyyən etmək üçün məlumatdan asılı bir yanaşma izləməyə davam edəcəyini vurğulanıb. Bank bəyan edib ki, İdarə Heyətinin faiz dərəcələri ilə bağlı qərarları daxil olan iqtisadi və maliyyə məlumatları fonunda inflyasiyanın əsas dinamikasının qiymətləndirməsinə əsaslanacaq.
İnflyasiya və iqtisadi artımla bağlı aşağı proqnozlar bankın iyun ayında faiz dərəcələrini azaltmağa başlayacağına dair gözləntiləri gücləndirib.
Qərardan sonra ECB sədri Kristin Laqard mətbuat qarşısına çıxıb.
Laqardın açıqlamalarında diqqət çəkən ifadələr aşağıdakılardır:
- İqtisadiyyat zəif olaraq qalır.
- Real gəlirlər bərpa olunacaq və artımı dəstəkləyəcək. Hökumətlər enerji subsidiyalarını geri qaytarmağa davam etməlidirlər. Əmək haqqı artımları mülayimləşib. Geosiyasi gərginlik inflyasiya üçün yuxarı risklər arasındadır.
- İnflyasiya hədəfinə doğru yaxşı irəliləyiş əldə etmişik. Amma biz inflyasiya ilə bağlı kifayət qədər əmin deyilik. Apreldə bəzi məlumatlar, iyunda isə daha çox məlumatlar olacaq.
- Biz baza inflyasiyasında ümumi mülayimlik görürük.
- Yalnız bir məlumatla ümumi fikrimizi dəyişməyəcəyik.
- Faiz dərəcələrinin sabit saxlanılması qərarı yekdilliklə qəbul edilib.